Amelia - en to fr_FR translation catalogue (1150 entries)

en:  & Other Events
fr_FR: & Autres événements

en:  & Other Services
fr_FR: & Autres services

en:  If you disable this option the price will be the same<br/>regardless of how many customers book in the group appointment.
fr_FR: Si vous désactivez cette option, le prix sera le même <br/> quel que soit le nombre de clients réservant dans le rendez-vous de groupe.

en: # of Hours in appointment
fr_FR: Temps passé

en: # of appointments
fr_FR: Nombre de rendez-vous

en: % of load
fr_FR: % de charge

en: 1 day
fr_FR: 1 jour

en: 1 week
fr_FR: 1 semaine

en: 2 Way Sync
fr_FR: Synchronisation de 2 manière

en: 2 days
fr_FR: 2 jours

en: 2 weeks
fr_FR: 2 semaines

en: 3 days
fr_FR: 3 jours

en: 3 months
fr_FR: 3 mois

en: 3 weeks
fr_FR: 3 semaines

en: 4 days
fr_FR: 4 jours

en: 4 weeks
fr_FR: 4 semaines

en: 5 days
fr_FR: 5 jours

en: 6 days
fr_FR: 6 jours

en: 6 months
fr_FR: 6 mois

en: </> Show Email Placeholders
fr_FR: Utiliser un champ prédéfini Email

en: </> Show SMS Placeholders
fr_FR: Utiliser un champ prédéfini SMS

en: <p>The <strong>Amelia</strong> plugin requires PHP version 5.5 or greater.</p>
fr_FR: <p>Le plugin <strong>Amelia</strong> requiert la version 5.5 ou ultérieure de PHP.</p>

en: About this Event
fr_FR: À propos de cet événement

en: Accepted
fr_FR: Accepté

en: Account recovery email has been sent
fr_FR: Un mail de récupération de compte vous a été envoyé

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activate the plugin by entering Purchase code or using Envato API.
fr_FR: Activez le plugin en entrant votre code d'achat ou en utilisant l'API Envato.

en: Activate with Envato
fr_FR: Activer avec Envato

en: Activated with Envato
fr_FR: Activé avec Envato

en: Activation Settings
fr_FR: Paramètres d'activation

en: Add Attendee
fr_FR: Ajouter un participant

en: Add Break
fr_FR: Ajouter une pause

en: Add Category
fr_FR: Ajouter une catégorie

en: Add Coupon
fr_FR: Ajouter un coupon

en: Add Custom Field
fr_FR: Ajouter un champ personnalisé

en: Add Customer
fr_FR: Ajouter un client

en: Add Date
fr_FR: Ajouter une date

en: Add Day Off
fr_FR: Ajouter

en: Add Employee
fr_FR: Ajouter un employé

en: Add Event's Attendees
fr_FR: Ajouter les participants à l'événement

en: Add Extra
fr_FR: Ajouter une option

en: Add Google Map API Key to show Google static map on<br/>"Locations" page.
fr_FR: Ajoutez la clé API Google Map pour afficher la carte statique Google sur la page "Emplacements".

en: Add Image
fr_FR: Ajouter une image

en: Add Location
fr_FR: Ajouter un emplacement

en: Add New Role
fr_FR: Ajouter un nouveau rôle

en: Add New Web Hook
fr_FR: Ajouter un nouveau

en: Add Option
fr_FR: Ajouter une option

en: Add Period
fr_FR: Ajouter une période

en: Add Service
fr_FR: Ajouter un service

en: Add Special Day
fr_FR: Ajouter

en: Add extra
fr_FR: Ajouter une option

en: Add to Calendar
fr_FR: Ajouter au calendrier

en: Add/edit custom fields
fr_FR: Ajouter/Editer

en: Address
fr_FR: Adresse

en: After
fr_FR: Après

en: After with space
fr_FR: Après  avec espace

en: Agenda of the meeting that will be displayed in the Zoom.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
fr_FR: Ordre du jour de la réunion qui sera affiché dans Zoom. <br/> Vous trouverez les champs prédéfinis sur la page des Notifications.

en: All
fr_FR: Tous

en: All Locations
fr_FR: Tous les emplacements

en: All Services
fr_FR: Tous les services

en: All appointments will be scheduled with the<br/>status you choose here.
fr_FR: Tous les rendez-vous seront planifiés avec le<br/>statut que vous choisissez ici.

en: All employees
fr_FR: Tous les employés

en: All events
fr_FR: Tous les évènements

en: All services
fr_FR: Tous les services

en: Allow booking above maximum capacity
fr_FR: Autoriser au-delà de la capacité maxi

en: Allow booking below minimum capacity
fr_FR: Autoriser en dessous de la capacité mini

en: Allow customers to delete their profile
fr_FR: Autoriser les clients à supprimer leur profil

en: Allow customers to reschedule their own appointments
fr_FR: Autoriser les clients à reporter leurs rendez-vous

en: Allow customers to see other attendees
fr_FR: Autoriser les clients à voir les autres participants

en: Allow synchronizing employee's calendar with Google Calendar for smoother personal scheduling
fr_FR: Autoriser la synchronisation du calendrier des employés avec leur agenda Google pour une planification personnelle facilité

en: Alpha Sender ID can't be empty
fr_FR: Le nom d'expéditeur ne peut pas être vide

en: Alpha Sender ID has been saved
fr_FR: Le nom d'expéditeur a été enregistré

en: Alpha Sender ID:
fr_FR: Nom de l'expéditeur

en: Already have an account?
fr_FR: Vous avez déjà un compte?

en: Amelia - Booking view
fr_FR: Amelia - Vue réservation

en: Amelia - Catalog view
fr_FR: Amelia - Vue catalogue

en: Amelia - Customer Panel
fr_FR: Amelia - Gestion de profil client

en: Amelia - Events
fr_FR: Amelia - Evénements

en: Amelia - Search view
fr_FR: Amelia - Vue de recherche

en: Amelia Role
fr_FR: Rôle Amelia

en: Amelia SMS
fr_FR: SMS Amelia

en: Amount
fr_FR: Montant

en: Amount:
fr_FR: Montant:

en: An email with details of your booking has been sent to you.
fr_FR: Un email avec les détails de votre rendez-vous vous a été envoyé

en: Any
fr_FR: Tous

en: Any Employee
fr_FR: Tous les employés

en: Applied for all assigned services
fr_FR: Appliqué pour tous les services assignés

en: Applied for default employee location
fr_FR: Appliqué pour l'emplacement par défaut des employés

en: Apply to All Days
fr_FR: Appliquer à tous les jours

en: Appointment
fr_FR: Rendez-vous

en: Appointment Approved
fr_FR: Rendez-vous approuvé

en: Appointment Canceled
fr_FR: Rendez-vous annulé

en: Appointment Date
fr_FR: Date du rendez-vous

en: Appointment Date:
fr_FR: Date du rendez-vous:

en: Appointment Follow Up
fr_FR: Suivi de rendez-vous

en: Appointment Info
fr_FR: Infos du rendez-vous

en: Appointment Next Day Reminder
fr_FR: Rappel de rendez-vous

en: Appointment Pending
fr_FR: Rendez-vous en attente

en: Appointment Rejected
fr_FR: Rendez-vous invalidé

en: Appointment Rescheduled
fr_FR: Rendez-vous reporté

en: Appointment can't be canceled
fr_FR: Le rendez-vous ne peut pas être annulé

en: Appointment can't be moved because of employee break in the selected period
fr_FR: Le rendez-vous n'a pas pu être déplacé à cause de la pause de l’employé sur la période sélectionnée

en: Appointment can't be moved because the employee doesn't provide this service at the selected time
fr_FR: Le rendez-vous ne peut pas être déplacé car l'employé ne propose pas ce service dans le créneau sélectionné

en: Appointment can't be moved in past time period
fr_FR: Le rendez-vous ne peut être déplacé à une date antérieure

en: Appointment can't be moved out of employee working hours
fr_FR: Le rendez-vous ne peut être déplacé en dehors des heures de travail de l’employé

en: Appointment can't be rescheduled
fr_FR: Le rendez-vous ne peut pas être reporté

en: Appointment has been deleted
fr_FR: Le rendez-vous a été supprimé

en: Appointment has been rescheduled
fr_FR: Le rendez-vous a été modifié

en: Appointment has been saved
fr_FR: Le rendez-vous a été sauvegardé

en: Appointment has not been deleted
fr_FR: Le rendez-vous n'a pas été supprimé

en: Appointment have not been deleted
fr_FR: Les rendez-vous n'ont pas été supprimés

en: Appointment is removed from the cart.
fr_FR: Le rendez-vous est retiré du panier.

en: Appointment notes
fr_FR: Notes du rendez-vous

en: Appointment price
fr_FR: Prix du rendez-vous

en: Appointment status has been changed to
fr_FR: Le statut du rendez-vous a été modifié à

en: Appointments
fr_FR: Rendez-vous

en: Appointments Settings
fr_FR: Paramètres des rendez-vous

en: Appointments have been deleted
fr_FR: Les rendez-vous ont été supprimés

en: Approved
fr_FR: Approuvé

en: Approved Appointments
fr_FR: Rendez-vous approuvés

en: Are you sure you want to cancel this appointment?
fr_FR: Voulez-vous vraiment annuler ce rendez-vous?

en: Are you sure you want to cancel this event?
fr_FR: Etes-vous sûr que vous voulez annuler cet événement?

en: Are you sure you want to cancel your attendance?
fr_FR: Voulez-vous vraiment annuler votre participation?

en: Are you sure you want to delete selected attendee?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer le participant sélectionné?

en: Are you sure you want to delete selected attendees?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer les participants sélectionnés?

en: Are you sure you want to delete this appointment?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir supprimer ce rendez-vous?

en: Are you sure you want to delete this category
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir supprimer cette catégorie?

en: Are you sure you want to delete this coupon?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir supprimer ce coupon?

en: Are you sure you want to delete this customer?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir supprimer ce client?

en: Are you sure you want to delete this employee?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir supprimer cet employé?

en: Are you sure you want to delete this event?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer cet événement?

en: Are you sure you want to delete this extra
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir supprimer cette option supplémentaire?

en: Are you sure you want to delete this location?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir supprimer cet emplacement?

en: Are you sure you want to delete this payment?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir supprimer ce paiement?

en: Are you sure you want to delete this service?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir supprimer ce service?

en: Are you sure you want to delete this web hook
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce hook Web

en: Are you sure you want to delete your profile? You will lose access to all your bookings and access to the customer panel.
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer votre profil? Vous perdrez l'accès à toutes vos réservations ainsi qu'à la gestion de votre profil client

en: Are you sure you want to duplicate this appointment?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir cloner ce rendez-vous?

en: Are you sure you want to duplicate this coupon?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir cloner ce coupon?

en: Are you sure you want to duplicate this employee?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir cloner cet employé?

en: Are you sure you want to duplicate this location?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir cloner cet emplacement?

en: Are you sure you want to duplicate this service?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir cloner ce service?

en: Are you sure you want to hide this coupon?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir cacher ce coupon?

en: Are you sure you want to hide this employee?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir cacher cet employé?

en: Are you sure you want to hide this location?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir cacher cet emplacement?

en: Are you sure you want to hide this service?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir cacher ce service?

en: Are you sure you want to open this event?
fr_FR: Voulez-vous vraiment ouvrir cet événement?

en: Are you sure you want to show this coupon?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir afficher ce coupon?

en: Are you sure you want to show this employee?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir afficher cet employé?

en: Are you sure you want to show this location?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir afficher cet emplacement?

en: Are you sure you want to show this service?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir afficher ce service?

en: Assigned
fr_FR: Assigné

en: Assigned Services
fr_FR: Services assignés

en: Assigned to
fr_FR: Assigné à

en: Attachment
fr_FR: Pièce jointe

en: Attachment upload path
fr_FR: Chemin d'upload des pièces jointes

en: Attendee code
fr_FR: Code du participant

en: Attendee has been saved
fr_FR: Le participant a été enregistré

en: Attendee have been deleted
fr_FR: Le participant a été supprimé

en: Attendee have not been deleted
fr_FR: Le participant n'a pas été supprimé

en: Attendees
fr_FR: Participants

en: Attendees have been deleted
fr_FR: Les participants ont été supprimés

en: Attendees have not been deleted
fr_FR: Les participants n'ont pas été supprimés

en: Automatically create Amelia Customer user
fr_FR: Créer automatiquement un compte utilisateur

en: Available
fr_FR: Disponible

en: Available Images
fr_FR: Images disponibles

en: Average Bookings
fr_FR: Moyenne des rendez-vous

en: Away
fr_FR: Non-disponible

en: Back
fr_FR: Retour

en: Balance:
fr_FR: Solde

en: Base Price:
fr_FR: Prix ​​de base:

en: Before
fr_FR: Avant

en: Before with space
fr_FR: Avant avec espace

en: Birthday Greeting
fr_FR: Vœux d'anniversaire

en: Book
fr_FR: Réserver

en: Book Appointment
fr_FR: Réserver

en: Book this event
fr_FR: Réservez cet événement

en: Booked Customer (full name, email, phone)
fr_FR: Client réservé (nom complet, email, téléphone)

en: Booking
fr_FR: Réservation

en: Booking Appointment
fr_FR: Prendre rendez-vous

en: Booking Canceled
fr_FR: Réservation annulée

en: Booking Completed
fr_FR: Réservations terminées

en: Booking Rescheduled
fr_FR: Réservations reportées

en: Booking Start
fr_FR: Début de la réservation

en: Booking Status Changed
fr_FR: Le statut de réservation modifé

en: Booking can't be canceled
fr_FR: La réservation ne peut pas être annulée

en: Booking closes when event starts
fr_FR: Les réservations cessent au début de l'événement

en: Booking closes:
fr_FR: Fermeture des réservations:

en: Booking opens immediately
fr_FR: Rendre les réservations disponibles immédiatement

en: Booking opens:
fr_FR: Ouverture des réservations:

en: Booking status has been changed to
fr_FR: Le statut de réservation a été modifié en

en: Breaks
fr_FR: Pauses

en: Bringing Anyone with You?
fr_FR: Réserver à plusieurs?

en: Bringing anyone with you?
fr_FR: Réserver à plusieurs?

en: Buffer Time
fr_FR: Durée tampon

en: Buffer Time After
fr_FR: Durée tampon après

en: Buffer Time Before
fr_FR: Durée tampon avant

en: Busy
fr_FR: Occupé

en: Calendar
fr_FR: Planning

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel Appointment
fr_FR: Annuler le rendez-vous

en: Cancel Appointment Link
fr_FR: Lien d'annulation du rendez-vous

en: Cancel Event
fr_FR: Annuler

en: Cancel Event Link
fr_FR: Annuler le lien de l'événement

en: Cancel following
fr_FR: Annuler les suivants

en: Canceled
fr_FR: Annulé

en: Capacity
fr_FR: Capacité

en: Capacity:
fr_FR: Capacité :

en: Carrier:
fr_FR: Opérateur:

en: Catalog
fr_FR: Catalogue

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Categories positions has been saved
fr_FR: Les positions de catégories  ont été enregistrées

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Category has been deleted
fr_FR: La catégorie a été supprimée

en: Category has been duplicated
fr_FR: La catégorie a été dupliquée

en: Category has been saved
fr_FR: La catégorie a été enregistrée

en: Category name
fr_FR: Nom de la catégorie

en: Category:
fr_FR: Catégorie:

en: Change Alpha Sender ID
fr_FR: Modifier le nom d'expéditeur

en: Change Password
fr_FR: Modifier le mot de passe

en: Change group status
fr_FR: Changer le statut du groupe

en: Check customer's name for existing email when booking
fr_FR: Vérifiez la concordance nom d'un client / email existant lors de la réservation

en: Check this checkbox if you want your customer to<br/>receive an email about the scheduled appointment.
fr_FR: Cochez cette case si vous souhaitez envoyer une notification de rendez-vous

en: Check this option if you want to create recurring appointments
fr_FR: Cochez cette option si vous souhaitez créer des rendez-vous récurrents

en: Checkbox
fr_FR: Case à cocher

en: Choose a group service
fr_FR: Renseigner d'abord tous les champs

en: Click here to see how to obtain<br/>Google Client ID and Secret
fr_FR: Cliquer ici pour savoir comment créer votre compte Google

en: Click here to see how to obtain<br/>Zoom API Key and Secret
fr_FR: Cliquez ici pour voir comment obtenir <br/> la clé API Zoom

en: Client ID
fr_FR: Identifiant

en: Client Key
fr_FR: Clé client

en: Client Secret
fr_FR: Mot de passe

en: Client Time:
fr_FR: Heure du client:

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Closed
fr_FR: Fermé

en: Closes on:
fr_FR: Fermeture:

en: CodeCanyon Purchase Code
fr_FR: Code d'achat

en: Colors & Fonts
fr_FR: Couleurs et polices

en: Comma (,)
fr_FR: Virgule (,)

en: Comma-Dot
fr_FR: Virgule-Point

en: Company
fr_FR: Entreprise

en: Company Days Off Settings
fr_FR: Réglages des jours de fermeture de l'entreprise

en: Company Days off
fr_FR: Jours de fermeture de l'entreprise

en: Company Settings
fr_FR: Réglages de l'entreprise

en: Company Working Hours Settings
fr_FR: Réglages des heures d'ouverture de l'entreprise

en: Company address
fr_FR: Adresse de l'entreprise

en: Company name
fr_FR: Nom de l'entreprise

en: Company phone
fr_FR: Téléphone de l'entreprise

en: Company website
fr_FR: Site web de l'entreprise

en: Configure their days off
fr_FR: Configurer leur période d'absence/congés

en: Configure their schedule
fr_FR: Organiser leurs plannings

en: Configure their services
fr_FR: Configurer leurs services

en: Configure their special days
fr_FR: Configurer leurs jours spécifiques

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Congratulations
fr_FR: Félicitations

en: Connect
fr_FR: Se connecter

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Cost:
fr_FR: Coût:

en: Coupon Limit Reached
fr_FR: Limite de coupon atteinte

en: Coupon has been deleted
fr_FR: Le coupon a été supprimé

en: Coupon has been saved
fr_FR: Le coupon a été enregistré

en: Coupon has not been deleted
fr_FR: Le coupon n'a pas été supprimé

en: Coupon needs to have discount or deduction
fr_FR: Merci de renseigner le détail de votre coupon

en: Coupon usage limit must be at least 1
fr_FR: L'usage du coupon est de minimum 1

en: Coupons have been deleted
fr_FR: Les coupons ont été supprimés

en: Coupons have not been deleted
fr_FR: Les coupons n'ont pas été supprimés

en: Create
fr_FR: Créer

en: Create Customer
fr_FR: Créer un client

en: Create Meetings For Pending Appointments
fr_FR: Créer des réunions pour les rendez-vous en attente

en: Create New
fr_FR: Créer nouveau

en: Credit Card
fr_FR: Carte de crédit

en: Credit or debit card:
fr_FR: Carte de crédit ou de débit:

en: Currency
fr_FR: Devise

en: Current Password:
fr_FR: Mot de passe actuel:

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Custom Address
fr_FR: Adresse personnalisée

en: Custom Amount
fr_FR: Montant personnalisé

en: Custom Color
fr_FR: Personnalisée

en: Custom Fields
fr_FR: Champs personnalisés

en: Custom field has been added
fr_FR: Le champ personnalisé a été ajouté

en: Custom field has been deleted
fr_FR: Le champ personnalisé a été supprimé

en: Custom fields settings
fr_FR: Réglages de champs personnalisés

en: Customer
fr_FR: Client

en: Customer Email
fr_FR: E-mail du client

en: Customer Panel Access Link
fr_FR: Lien d'accès à l'espace client

en: Customer Panel Page URL
fr_FR: URL de la page gestion de profil client

en: Customer Phone
fr_FR: Téléphone du client

en: Customer can not be deleted because of the future appointment
fr_FR: Le client n'a pas pu être supprimé a cause d'un rendez-vous ultérieur

en: Customer email
fr_FR: Email du client

en: Customer first name
fr_FR: Prénom du client

en: Customer full name
fr_FR: Nom complet du client

en: Customer has been deleted
fr_FR: La client a été supprimé

en: Customer has been saved
fr_FR: Le client a été enregistré

en: Customer last name
fr_FR: Nom de famille du client

en: Customer note
fr_FR: Note personnalisée

en: Customer phone
fr_FR: Téléphone du client

en: Customer will be redirected to this URL once he schedules the appointment.
fr_FR: Le client sera redirigé vers cette URL une fois qu'il aura pris son rendez-vous.

en: Customer(s)
fr_FR: Client(s)

en: Customers
fr_FR: Clients

en: Customers could not be deleted because of the future appointment
fr_FR: Les clients n'ont pas pu être supprimés a cause de rendez-vous ultérieurs

en: Customers have been deleted
fr_FR: Les clients ont été supprimés

en: Customers will have to pay for all appointments at once
fr_FR: Les clients devront payer tous les rendez-vous en même temps

en: Customers will have to pay only for the first appointment
fr_FR: Les clients devront payer uniquement pour le premier rendez-vous

en: Customize
fr_FR: Personnaliser

en: Customize SMS
fr_FR: Personnaliser les SMS

en: Daily
fr_FR: Quotidien

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Date & Time of the appointment
fr_FR: Date et heure du rendez-vous

en: Date & Time period of the event
fr_FR: Date et heure du rendez-vous

en: Date & Time periods of the event with Zoom join links
fr_FR: Périodes de date et d'heure de l'événement avec des liens de participation Zoom

en: Date & Time periods of the event with Zoom start links
fr_FR: Périodes de date et d'heure de l'événement avec des liens de démarrage Zoom

en: Date of Birth
fr_FR: Date de naissance

en: Date of the appointment
fr_FR: Date du rendez-vous

en: Date period of the event
fr_FR: Date et heure de l'événement

en: Date periods of the event with Zoom join links
fr_FR: Dates de l'événement avec liens de participation Zoom

en: Date periods of the event with Zoom start links
fr_FR: Dates de l'événement avec liens de démarrage Zoom

en: Date:
fr_FR: Rendez-vous:

en: Day
fr_FR: Jour

en: Day Off
fr_FR: Jour off

en: Day Off name
fr_FR: Nom de la période

en: Days
fr_FR: Jours

en: Days Off
fr_FR: Jours off

en: Days Off Settings
fr_FR: Réglages des absences/congés

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: Deduction
fr_FR: Déduction

en: Default Appointment Status
fr_FR: Statut rendez-vous par défaut

en: Default Payment Method
fr_FR: Mode de paiement par défaut

en: Default Time Slot Step
fr_FR: Durée de créneau par défaut

en: Default items per page
fr_FR: Nombre d'objets par page

en: Default page on back-end
fr_FR: Page par défaut du back-office

en: Default phone country code
fr_FR: Prefixe téléphonique du pays par défaut

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete Event
fr_FR: Supprimer

en: Delete following
fr_FR: Supprimer les suivants

en: Delete profile
fr_FR: Supprimer le profil

en: Delivered
fr_FR: Remis

en: Description of the event that will be displayed in the Google Calendar.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
fr_FR: Description de l'événement à afficher dans l'agenda Google. <br/> Vous trouverez les champs prédéfinis sur la page des Notifications.

en: Description:
fr_FR: La description:

en: Details
fr_FR: Détails

en: Disable this option if you want to translate these<br/>strings using the third party translation plugin.
fr_FR: Désactivez cette option si vous souhaitez traduire ces chaînes à l'aide d'un plug-in de traduction.

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Disconnect
fr_FR: Se déconnecter

en: Discount
fr_FR: Remise

en: Discount (%)
fr_FR: Remise (%)

en: Discount:
fr_FR: Remise:

en: Do you want to cancel following events?
fr_FR: Voulez-vous annuler les événements suivants?

en: Do you want to delete following canceled events?
fr_FR: Voulez-vous supprimer les événements annulés suivants?

en: Do you want to delete this appointment?
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir supprimer ce rendez-vous?

en: Do you want to open following events?
fr_FR: Voulez-vous ouvrir les événements suivants?

en: Do you want to update following events?
fr_FR: Voulez-vous mettre à jour les événements suivants?

en: Don't have an account?
fr_FR: Vous n'avez pas de compte?

en: Dot-Comma
fr_FR: Point-Virgule

en: Drop file here or click to upload
fr_FR: Déposer le fichier ici ou cliquer pour télécharger

en: Due
fr_FR: En attente

en: Duplicate
fr_FR: Cloner

en: Duration
fr_FR: Durée

en: Duration:
fr_FR: Durée:

en: Edit
fr_FR: Editer

en: Edit Appointment
fr_FR: Modifier le rendez-vous

en: Edit Attendee
fr_FR: Modifier le participant

en: Edit Company Days off
fr_FR: Modifier les jours de fermeture de l'entreprise

en: Edit Coupon
fr_FR: Editer le coupon

en: Edit Customer
fr_FR: Editer le client

en: Edit Employee
fr_FR: Editer l'employé

en: Edit Event
fr_FR: Modifier l’événement

en: Edit Location
fr_FR: Editer l'emplacement

en: Edit Service
fr_FR: Editer le service

en: Email Notifications
fr_FR: Notifications email

en: Email Placeholders
fr_FR: Champs prédéfinis Email

en: Email already exists with different name. Please check your name.
fr_FR: L'email existe déjà avec un nom différent. Merci de vérifier votre nom

en: Email has been sent
fr_FR: L'email a été envoyé

en: Email has not been sent
fr_FR: L'email n'a pas été envoyé

en: Email or Username
fr_FR: E-mail ou nom d'utilisateur

en: Email with access link has been sent
fr_FR: Un e-mail avec votre lien d'accès a été envoyé

en: Employee
fr_FR: Employé

en: Employee Days off
fr_FR: Jours off

en: Employee Email
fr_FR: Email de l'employé

en: Employee can not be deleted because of the future appointment
fr_FR: L’employé ne peut pas être supprimé à cause de rendez-vous ultérieurs

en: Employee email
fr_FR: Email de l'employé

en: Employee first name
fr_FR: Prénom de l'employé

en: Employee full name
fr_FR: Nom complet de l’employé

en: Employee has been deleted
fr_FR: L’employé a été supprimé

en: Employee has been saved
fr_FR: L’employé a été enregistré

en: Employee is hidden
fr_FR: L’employé est masqué

en: Employee is visible
fr_FR: L’employé est visible

en: Employee last name
fr_FR: Nom de famille de l'employé

en: Employee name, email & phone
fr_FR: Nom de l'employé, email et téléphone

en: Employee note
fr_FR: Note sur l'employé

en: Employee phone
fr_FR: Téléphone de l’employé

en: Employee photo
fr_FR: Photo de l’employé

en: Employees
fr_FR: Employés

en: Employees could not be deleted because of the future appointment
fr_FR: Les employés n'ont pas pu être supprimés à cause de rendez-vous ultérieurs

en: Employees have been deleted
fr_FR: Les employés ont été supprimés

en: Enable Customer Panel
fr_FR: Activer le gestion de profil client

en: Enable Labels Settings
fr_FR: Activer le réglage

en: Enable integration with WooCommerce
fr_FR: Activer l'intégration avec WooCommerce

en: Enable this option if you don't want to allow "existing customer"<br/>to use different first and last name when booking.
fr_FR: Activez cette option si vous ne souhaitez pas autoriser un client existant <br/> à utiliser un nom et un prénom différents lors de la réservation.

en: Enable this option if you want to allow your customers to delete their profile data (bookings won't be deleted).
fr_FR: Activez cette option si vous souhaitez autoriser vos clients à supprimer les données les concernant (les réservations ne seront pas supprimées).

en: Enable this option if you want to allow your customers to reschedule their own appointments.
fr_FR: Activer cette option pour permettre à vos clients de reprogrammer un rendez-vous.

en: Enable this option if you want to create zoom meetings for appointments with pending status.
fr_FR: Activez cette option si vous souhaitez créer des réunions Zoom pour les rendez-vous avec un statut en attente.

en: Enable this option if you want to make time slot step<br/>the same as service duration in the booking process
fr_FR: Activez cette option si vous souhaitez que les plages horaires disponibles<br/> soient identiques à la durée du service dans le processus de réservation.

en: Enable this option if you want to remove busy slots in<br/>Google Calendar from Employee's working schedule.
fr_FR: Activez cette option si vous souhaitez supprimer les créneaux déjà pris<br/>dans l'agenda Google de l'employé.

en: Enable this option if you want to show booking slots<br/>in client time zone.
fr_FR: Activez cette option si vous souhaitez afficher les créneaux horaires de réservation <br/> dans le fuseau horaire du client.

en: Enable this option if you want your customers to see<br/>all attendees in the appointment in their google calendar.
fr_FR: Activez cette option si vous souhaitez que vos clients voient <br/> tous les participants d'un rendez-vous dans leur agenda Google.

en: Enable this option if you want your customers to<br/>receive an email about the event.
fr_FR: Activez cette option si vous souhaitez que vos clients<br/> reçoivent un email de notification

en: Enable this option if you want your employees to see<br/>appointments with pending status in their calendar.
fr_FR: Activez cette option si vous souhaitez que vos collaborateurs<br/> voient les rendez-vous marqués "en attente" sur leur planning.

en: Enable this option if you want your employees to see<br/>in the event customers that attend the appointment.
fr_FR: Activez cette option si vous souhaitez que vos employés voient</br>le nom du ou des clients dans le détail de l’événement.

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: End Time
fr_FR: Heure de fin

en: End date & time of the event
fr_FR: Date et heure de fin de l'événement

en: End date of the event
fr_FR: Date de fin de l'événement

en: End time of the appointment
fr_FR: Heure de fin du rendez-vous

en: End time of the event
fr_FR: Heure de fin de l'événement

en: Enter here URL of the page with [ameliacustomerpanel] shortcode if you want to send it to your customers in notifications.<br/>Make sure to also add the placeholder in notification so the URL can be sent.
fr_FR: Entrez ici l'URL de la page avec le shortcode [ameliacustomerpanel] si vous souhaitez l'envoyer à vos clients dans les notifications. <br/> Assurez-vous également d'ajouter le champ prédéfini dans le modèle de  notification afin que l'URL puisse être envoyée.

en: Enter holiday or day off name
fr_FR: Renseigner le nom de la période

en: Enter new payment amount
fr_FR: Renseigner le montant paiement

en: Enter your account email address and we will send you access link to your inbox.
fr_FR: Saisissez votre adresse mail pour recevoir votre lien.

en: Enter your email
fr_FR: Entrez votre Email

en: Enter your password
fr_FR: Entrez votre mot de passe

en: Envato API
fr_FR: API Envato

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Event
fr_FR: Evénement

en: Event Booked
fr_FR: Événement réservé

en: Event Booking is shortcode that gives your customers the option to book one of the events that you've created on the back-end in a simple event list view.
fr_FR: Le shortcode de réservation "Évènements" sur le front-end donne à vos clients la possibilité de réserver l'un des événements que vous avez créés sur le back-end. Affichage sous forme de liste d'événements.

en: Event Canceled By Admin
fr_FR: Evénement annulé par l'administrateur

en: Event Canceled By Attendee
fr_FR: Evénement annulé par le participant

en: Event Colors:
fr_FR: Couleur de l'événement:

en: Event Date
fr_FR: Date de l'événement

en: Event Description
fr_FR: Description de l'évènement

en: Event Details
fr_FR: Détails de l'évènement

en: Event Follow Up
fr_FR: Suivi de l'événement

en: Event Gallery:
fr_FR: Galerie de l'événement:

en: Event Info
fr_FR: Informations sur l'événement

en: Event Next Day Reminder
fr_FR: Rappel le lendemain de l'événement

en: Event Price
fr_FR: Prix de l'événement

en: Event Rescheduled
fr_FR: Evénement reporté

en: Event Title
fr_FR: Titre de l'évènement

en: Event Type
fr_FR: Type d'événement

en: Event booking has been deleted
fr_FR: Cette réservation a été supprimée

en: Event booking has not been deleted
fr_FR: Cette réservation n'a pas été supprimée

en: Event description
fr_FR: Description de l'évenement

en: Event has been canceled
fr_FR: L'événement a été annulé

en: Event has been deleted
fr_FR: L'événement a été supprimé

en: Event has been opened
fr_FR: L'événement a été ouvert

en: Event has been saved
fr_FR: L'événement a été enregistré

en: Event name
fr_FR: Nom de l'événement

en: Event price
fr_FR: Prix de l'événement

en: Events
fr_FR: Evénements

en: Every
fr_FR: Chaque

en: Every:
fr_FR: Chaque:

en: Extra:
fr_FR: Supplémentaire:

en: Extras
fr_FR: Options

en: Extras Cost:
fr_FR: Extras Coût:

en: Failed
fr_FR: Échoué

en: Female
fr_FR: Femme

en: Find Attendees
fr_FR: Trouver des participants

en: Finish
fr_FR: Terminer

en: First
fr_FR: Premier

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: First Name:
fr_FR: Prénom:

en: Font
fr_FR: Police

en: Forgot Password?
fr_FR: Mot de passe oublié?

en: Fourth
fr_FR: Quatrième

en: Free
fr_FR: Gratuit

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: From
fr_FR: De

en: Front-end Booking Catalog is shortcode when you want to show your service in a form of a cataloge
fr_FR: Le shortcode de réservation "Catalogue" sur le front-end affiche vos services sous forme de catalogue.

en: Front-end Booking Search is shortcode that give your customers the possibility to search for appointment by selecting several filters so that they could find the best time slots and services for their needs.
fr_FR: Le shortcode de réservation "Recherche" sur le front-end donnent à vos clients la possibilité de rechercher des rendez-vous en sélectionnant plusieurs filtres afin qu'ils puissent trouver les meilleurs créneaux horaires et services pour leurs besoins.

en: Front-end Customer Panel is a shortcode that gives your customers the possibility to manage their bookings and profile information.
fr_FR: Front-end Customer Panel est un shortcode qui donne à vos clients la possibilité de gérer leurs réservations et leurs informations de profil.

en: Gallery
fr_FR: Gallerie

en: Gender
fr_FR: Genre

en: General
fr_FR: Général

en: General Settings
fr_FR: Réglages généraux

en: Google Calendar Settings
fr_FR: Réglages Google Calendar

en: Google Map API Key
fr_FR: Clé API Google Map

en: Grid View
fr_FR: Vue grille

en: Group appointment
fr_FR: Rendez-vous de groupe

en: Handle recurring appointment payments
fr_FR: Gérer les paiements des rendez-vous récurrents

en: Handle unavailable recurring dates
fr_FR: Gérer les dates récurrentes indisponibles

en: Hello
fr_FR: Bonjour

en: Here you can choose the product that will be used for WooCommerce integration.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir le produit qui sera utilisé pour l'intégration de WooCommerce.

en: Here you can define if notification interval will repeat.
fr_FR: Ici, vous pouvez définir si l’intervalle de notification se répète.

en: Here you can define the maximum number of coupons for use for single customer. After the<br/>limit is reached for single customer, your coupon will become unavailable for that customer.
fr_FR: Ici, vous pouvez définir le nombre maximum de coupons à utiliser par client. Une fois que la limite <br/> est atteinte pour un client unique, votre coupon devient indisponible pour ce client.

en: Here you can define the number of people that are coming<br/>with this customer. The number you can choose depends<br/>on the service and employee capacity.
fr_FR: Ici, vous pouvez définir le nombre de personnes accompagnantes. <br/>Le nombre que vous pouvez définir dépend des capacités du service et de l’employé.

en: Here you can enable/disable On-Site payments for this service
fr_FR: Ici, vous pouvez activer / désactiver les paiements sur site pour ce service

en: Here you can map a WordPress user to the customer if<br/>you want to give customers access to the list of their<br/>appointments in the back-end of the plugin.
fr_FR: Ici, vous pouvez mapper un utilisateur WordPress avec le client.<br/>Il pourra accéder à son espace personnel via le back-office pour consulter son planning de rendez-vous.

en: Here you can map a WordPress user to the employee if<br/>you want to give employee access to the list of their<br/>appointments in the back-end of the plugin.
fr_FR: Ici, vous pouvez mapper un utilisateur WordPress avec l'employé.<br/>Il pourra accéder à son espace personnel via le back-office pour consulter son planning de rendez-vous.

en: Here you can select Zoom User,<br/>so once the appointment is scheduled,<br/>zoom meeting will be automatically created.
fr_FR: Ici, vous pouvez sélectionner un utilisateur Zoom.<br/> Une fois le rendez-vous planifié, <br/> la réunion de zoom sera automatiquement créée.

en: Here you can select which payment methods will be available.<br/>If you disable all payment methods,<br/>then the default payment method from general settings will be used.
fr_FR: Ici, vous pouvez sélectionner les modes de paiement disponibles. <br/> Si vous désactivez tous les modes de paiement, <br/> alors le mode de paiement par défaut des paramètres généraux sera utilisé.

en: Here you can set the maximum number of persons<br/>per one appointment.
fr_FR: Nombre maximum de personnes<br/>par réservation pour ce service.

en: Here you can set the minimum number of persons<br/>per one booking of this service.
fr_FR: Nombre minimum de personnes<br/>par réservation pour ce service.

en: Here you can set the number of approved bookings after which the customer will automatically receive the coupon in notification.<br/>Please note that the coupon placeholder needs to be set in the notification template in order for this to work.
fr_FR: Définissez le nombre de réservations approuvées après lequel le client recevra automatiquement un coupon de réduction. <br/> Vous devez utiliser le champ prédéfini adéquate dans le modèle de notification pour que cela fonctionne.

en: Here you need to define a coupon code which customers will<br/>enter in their booking so they can get a discount.
fr_FR: Nommez le code promotionnel que les clients <br/> saisiront lors de leur réservation.

en: Here you need to define the number of coupons for use. After the<br/>limit is reached your coupon will become unavailable.
fr_FR: Ici, vous devez définir le nombre de coupons à utiliser. Une fois la limite <br/> atteinte, votre coupon sera indisponible.

en: Hide
fr_FR: Cacher

en: Hide Currency Symbol on the booking form
fr_FR: Masquer le symbole monétaire lors de la réservation

en: Hide this option to allow only individual people to<br/>book a group appointment without the possibility<br/>to come with somebody.
fr_FR: Masquer cette option pour n'autoriser qu'une seule personne à<br/> prendre un rendez-vous

en: How many times?
fr_FR: Combien de fois?

en: Identify country code by user's IP address
fr_FR: Identifier le code du pays par l'adresse IP de l'utilisateur

en: If this is disabled, your front-end customers won't be able to book appointment with Pending status above the maximum capacity.<br/>Once the maximum capacity is reached appointment will close and time slot will become unavailable.
fr_FR: Si cette option est désactivée, vos clients ne pourront pas réserver avec un statut "En attente"<br/> lorsque la capacité maximale pour le créneau est atteinte. La plage horaire deviendra indisponible.

en: If this is disabled, your front-end customers won't be able to submit a booking unless they fill in the minimum service capacity,<br/>but once they book for any capacity above minimum, the time slot will become unavailable for booking for others.<br/>If enabled, multiple customers will be able to book the same time slot, without having to fill in the minimum capacity.
fr_FR: Si cette option est désactivée, vos clients ne pourront pas réserver s'ils ne renseignent pas la capacité minimale du service. <br/>Mais si la capacité minimale requise est atteinte, alors le créneau deviendra indisponible pour d'autres réservations. <br/> En revanche, si cette option est activée, plusieurs clients pourront réserver le même créneau horaire sans devoir renseigner la capacité minimale.

en: If this option is disabled, service will be available for booking from back-end pages only.
fr_FR: Si cette option est désactivée, le service sera disponible uniquement pour les réservations en back-end.

en: If this option is disabled, your customers won't be able to book recurring appointments at the same time.
fr_FR: Si cette option est désactivée, vos clients ne pourront pas prendre de rendez-vous récurrents en même temps.

en: If you are from a country where VAT or GST applies, a VAT/GST charge will be added to the transaction.
fr_FR: Si vous venez d'un pays où la TVA ou la TPS s'applique, des frais de TVA / TPS seront ajoutés à la transaction.

en: If you disable this option buffer time for scheduled appointments<br/>will not be added to the Google Calendar events.
fr_FR: Si vous désactivez cette option, la durée tampon pour les rendez-vous planifiés <br/> ne sera pas ajoutée aux événements Google Agenda.

en: If you disable this option, your customers will be able to access customer panel with link that is sent to their email account.
fr_FR: Si vous désactivez cette option, vos clients accéderont à leur gestion de profil via un lien qui leur sera envoyé par mail.

en: If you enable this option every time a new customer schedules the appointment<br/>he will get Amelia Customer user role and automatic email with login details.
fr_FR: Si vous activez cette option, un compte utilisateur sera créé pour les nouveaux clients.<br/> Les informations de connexion pour accéder à son planning personnel lui seront transmises<br/> par mail.

en: If you leave this field empty, all attachments will be uploaded into the Wordpress uploads folder.
fr_FR: Si vous laissez ce champ vide, toutes les pièces jointes seront téléchargées dans le dossier de téléchargement par défaut du système WP.

en: Include Buffer time in Google events
fr_FR: Inclure la durée tampon dans les événements Google

en: Incorrect email or password
fr_FR: Email ou mot de passe incorrect

en: Indicates the number of approved appointments<br/>for a chosen date range.
fr_FR: Indique le nombre de rendez-vous approuvés<br/> pour la période sélectionnée

en: Indicates the number of new and returning customers<br/>for the selected date range.
fr_FR: Indique le nombre d'anciens et nouveaux clients<br/>pour la période sélectionnée

en: Indicates the percentage of occupied time against available time for appointments<br/>in the chosen date range.
fr_FR: Indique le pourcentage de temps occupé par rapport au temps disponible pour les rendez-vous <br/> dans la plage de dates choisie.

en: Insert Amelia Booking Shortcode
fr_FR: Insérer le shortcode de réservation

en: Insert Pending Appointments
fr_FR: Insérer des rendez-vous en attente

en: Integrations
fr_FR: Intégrations

en: Interests / Conversions
fr_FR: Statistiques des rendez-vous

en: Invalid Token
fr_FR: Jeton invalide

en: Join Zoom Meeting
fr_FR: Rejoindre la réunion Zoom

en: Label
fr_FR: Étiquette

en: Labels
fr_FR: Termes

en: Labels Settings
fr_FR: Réglages des termes utilisés

en: Last
fr_FR: Dernier

en: Last Appointment
fr_FR: Dernier rendez-vous

en: Last Appointment Ascending
fr_FR: Par rendez-vous ascendant

en: Last Appointment Descending
fr_FR: Par rendez-vous descendant

en: Last Name
fr_FR: Nom de famille

en: Last Name:
fr_FR: Nom de famille:

en: Limit
fr_FR: Limite

en: Limit Number of Fetched Events
fr_FR: Nombre limite d’événements extraits

en: List
fr_FR: Liste

en: List of your appointments has changed. Take one more look and continue by clicking the Save button.
fr_FR: La liste de vos rendez-vous a changé. Vérifiez et continuez en cliquant sur le bouton Enregistrer.

en: Live Publishable Key
fr_FR: Clé publique

en: Live Secret Key
fr_FR: Clé secrète

en: Loading...
fr_FR: Chargement...

en: Local Time:
fr_FR: Heure locale:

en: Location
fr_FR: Emplacement

en: Location Address
fr_FR: Adresse de l'emplacement

en: Location address
fr_FR: Adresse de l'emplacement

en: Location description
fr_FR: Description de l'emplacement

en: Location has been deleted
fr_FR: L'emplacement a été supprimé

en: Location has been saved
fr_FR: L'emplacement a été enregistré

en: Location name
fr_FR: Nom de l'emplacement

en: Location phone
fr_FR: Emplacement du téléphone

en: Location:
fr_FR: Emplacement:

en: Locations
fr_FR: Emplacement

en: Logout
fr_FR: Se déconnecter

en: Mail Service
fr_FR: Service Mail

en: Mailgun API Key
fr_FR: Clé API Mailgun

en: Mailgun Domain
fr_FR: Domaine Mailgun

en: Male
fr_FR: Homme

en: Manage their appointments
fr_FR: Gérer leur rendez-vous

en: Manage their events
fr_FR: Gérer leurs événements et rendez-vous

en: Map
fr_FR: Plan

en: Maximum Capacity
fr_FR: Capacité Maximale

en: Maximum Number Of Events Returned
fr_FR: Nombre maximum d'événements retournés

en: Maximum Quantity
fr_FR: Quantité maximale

en: Maximum Quantity:
fr_FR: Quantité maximale:

en: Maximum Usage Per Customer
fr_FR: Utilisation maximale par client

en: Maximum allowed spots
fr_FR: Nombre de places

en: Maximum capacity is reached
fr_FR: La capacité maximale est atteinte

en: Maximum number of events returned on one result page.<br/>It is recommended to use smaller number of returned<br/>events if your server performance is not so good.
fr_FR: Nombre maximal d'événements renvoyés sur une page de résultat. <br/> Il est recommandé d'utiliser un nombre moins élevé<br/> si les performances de votre serveur ne sont pas suffisantes.

en: Maximum number of places is
fr_FR: Nombre maximal de places

en: Meeting Agenda
fr_FR: Programme de la réunion

en: Meeting Title
fr_FR: Titre de la réunion

en: Method
fr_FR: Méthode

en: Minimum Capacity
fr_FR: Capacité Minimale

en: Minimum number of persons for bookings to approve appointment is
fr_FR: Le nombre minimum de personnes pour approuver un rendez-vous est

en: Minimum time required before booking
fr_FR: Délai minimum requis avant une réservation

en: Minimum time required before canceling/rescheduling
fr_FR: Délai minimum requis avant une annulation/report

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Month
fr_FR: Mois

en: Monthly
fr_FR: Une fois par mois

en: Months
fr_FR: Mois

en: Multiple Emails
fr_FR: E-mails mutliples

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name Ascending
fr_FR: Par nom ascendant

en: Name Descending
fr_FR: Par nom descendant

en: Name:
fr_FR: Nom:

en: Need Help
fr_FR: Besoin d'aide

en: New
fr_FR: Nouveau

en: New Appointment
fr_FR: Nouveau rendez-vous

en: New Category
fr_FR: Nouvelle catégorie

en: New Coupon
fr_FR:  Nouveau coupon

en: New Customer
fr_FR: Nouveau client

en: New Employee
fr_FR: Nouvel employé

en: New Event
fr_FR: Nouvel évènement

en: New Location
fr_FR: Nouvel emplacement

en: New Password:
fr_FR: Nouveau mot de passe:

en: New Service
fr_FR: Nouveau service

en: Next
fr_FR: Suivant

en: No
fr_FR: Non

en: No appointments to display
fr_FR: Aucun rendez-vous à afficher

en: No results found...
fr_FR: Aucun résultat...

en: No, just this one
fr_FR: Non, juste celui-ci

en: Note (Internal)
fr_FR: Note (Interne)

en: Notification Placeholder
fr_FR: Champ prédéfini de notification

en: Notification Settings
fr_FR: Réglage des notifications

en: Notification Template
fr_FR: Modèle de notification

en: Notification has been saved
fr_FR: La notification a été enregistrée

en: Notification has not been saved
fr_FR: La notification n'a pas été enregistrée

en: Notification interval
fr_FR: Intervalle de notification

en: Notify the customer(s)
fr_FR: Notifier le(s) client(s)

en: Notify the customer(s) by default
fr_FR: Par défaut notifier le(s) client(s)

en: Number of Additional Persons:
fr_FR: Nombre de personnes supplémentaires:

en: Number of adjusted time slots:
fr_FR: Nombre de plages horaires ajustées:

en: Number of appointments with applied coupon is
fr_FR: Le nombre de rendez-vous avec coupon appliqué est

en: Number of persons
fr_FR: nombre de personnes

en: On Break
fr_FR: En pause

en: On-line
fr_FR: En ligne

en: On-site
fr_FR: Sur place

en: On:
fr_FR: Sur:

en: Once Off
fr_FR: Non récurrent

en: Open
fr_FR: Ouvert

en: Open Event
fr_FR: Ouvrir

en: Open following
fr_FR: Ouvrir les suivants

en: Opened
fr_FR: Ouvert

en: Opens on:
fr_FR: Débute à:

en: Other
fr_FR: Autre

en: PHP Mail
fr_FR: Mail PHP

en: Paid
fr_FR: Payé

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Password has been changed
fr_FR: Le mot de passe a bien été changé

en: Password must be longer than 3 characters
fr_FR: Le mot de passe doit comporter plus de 3 caractères

en: Password must have a length between 5 and 40 characters
fr_FR: Le mot de passe doit contenir entre 5 et 40 caractères

en: Password must not contain whitespace
fr_FR: Le mot de passe ne doit pas contenir d'espace

en: Password:
fr_FR: Mot de passe:

en: Passwords do not match
fr_FR: Les mots de passe ne correspondent pas

en: PayPal Service
fr_FR: Service PayPal

en: Payment
fr_FR: Paiement

en: Payment Details
fr_FR: Détails du paiement

en: Payment History
fr_FR: Historique de paiement

en: Payment ID
fr_FR: Identifiant de paiement

en: Payment ID:
fr_FR: Identifiant de paiement:

en: Payment Method
fr_FR: Méthode de paiement

en: Payment Method:
fr_FR: Méthode de paiement:

en: Payment date
fr_FR: Date de paiement

en: Payment has been deleted
fr_FR: Le paiement a été supprimé

en: Payment has been saved
fr_FR: Le paiement a été enregistré

en: Payment has not been deleted
fr_FR: Le paiement n'a pas été supprimé

en: Payments
fr_FR: Paiements

en: Payments Settings
fr_FR: Réglages des paiements

en: Payments have been deleted
fr_FR: Les paiement ont été supprimés

en: Payments have not been deleted
fr_FR: Les paiements n'ont pas été supprimés

en: Pending
fr_FR: En attente

en: Pending Appointments
fr_FR: Rendez-vous en attente

en: Percentage of Load
fr_FR: Pourcentage de charge

en: Period
fr_FR: Période

en: Period available for booking in advance
fr_FR: Période disponible pour une réservation à l'avance

en: Person
fr_FR: Personne

en: Persons
fr_FR: Personnes

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Phone:
fr_FR: Téléphone:

en: Pick a date or range
fr_FR: Choisir une date ou une plage

en: Pick a date range
fr_FR: Choisir la plage de dates

en: Pick a year
fr_FR: Choisir l’année

en: Pick date & time
fr_FR: Choisir la date et l'heure

en: Pick date & time:
fr_FR: Choisir la date et l'heure:

en: Pin Icon
fr_FR: Fixer l'icone

en: Placeholders for recurring appointments that will be sent in email.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
fr_FR: Champs prédéfinis pour les rendez-vous récurrents qui seront envoyés par e-mail. <br/> Vous trouverez ces champs prédéfinis sur la page des Notifications.

en: Please Wait
fr_FR: Merci de patienter

en: Please cancel the event first before deleting it.
fr_FR: Veuillez d'abord annuler l'événement avant de le supprimer.

en: Please enter Mailgun API key
fr_FR: Merci de renseigner une clé API Mailgun

en: Please enter Mailgun Domain
fr_FR: Merci de renseigner le domaine Mailgun

en: Please enter SMTP host
fr_FR: Merci de renseigner un hôte SMTP

en: Please enter SMTP password
fr_FR: Merci de renseigner un mot de passe SMTP

en: Please enter SMTP port
fr_FR: Merci de renseigner un port SMTP

en: Please enter SMTP username
fr_FR: Merci de renseigner un nom d'utilisateur SMTP

en: Please enter URL
fr_FR: Merci de renseigner l'URL

en: Please enter a valid URL with protocol (http:// or https://)
fr_FR: Merci d'entrer une adresse URL valide avec le protocole (http:// ou https://)

en: Please enter a valid email address
fr_FR: Merci de renseigner une adresse email valide

en: Please enter a valid phone number
fr_FR: Veuillez saisir un numéro de téléphone valide

en: Please enter address
fr_FR: Merci de renseigner l'adresse

en: Please enter appointment date...
fr_FR: Merci de renseigner la date du rendez-vous...

en: Please enter booking type
fr_FR: Entrer le type de réservation

en: Please enter code
fr_FR: Merci de renseigner le code

en: Please enter coupon
fr_FR: Veuillez saisir un coupon

en: Please enter current password
fr_FR: Veuillez saisir le mot de passe actuel

en: Please enter date
fr_FR: Merci de renseigner la date

en: Please enter email
fr_FR: Merci de renseigner l'email

en: Please enter email address
fr_FR: Veuillez entrer votre adresse email

en: Please enter end time
fr_FR: Entrer l'heure de fin

en: Please enter extra name
fr_FR: Merci de renseigner le nom de l'option supplémentaire

en: Please enter extra price
fr_FR: Merci de renseigner le prix de l'option supplémentaire

en: Please enter first name
fr_FR: Merci de renseigner le prénom

en: Please enter last name
fr_FR: Merci de renseigner le nom de famille

en: Please enter live ClientId
fr_FR: Merci de renseigner votre login Paypal

en: Please enter live Secret
fr_FR: Merci de renseigner votre mot de passe PayPal

en: Please enter live publishable key
fr_FR: Merci de renseigner votre clé Stripe

en: Please enter live secret key
fr_FR: Merci de renseigner votre mot de passe Stripe

en: Please enter name
fr_FR: Merci de renseigner le nom

en: Please enter new password
fr_FR: Veuillez saisir le nouveau mot de passe

en: Please enter new password again
fr_FR: Veuillez saisir le nouveau mot de passe à nouveau

en: Please enter password
fr_FR: Veuillez saisir le mot de passe

en: Please enter phone number
fr_FR: Veuillez saisir un numéro de téléphone

en: Please enter price
fr_FR: Merci de renseigner le prix

en: Please enter recipient email
fr_FR: Merci de renseigner l'email du destinataire

en: Please enter recipient phone
fr_FR: Merci de renseigner le téléphone du destinataire

en: Please enter sender email
fr_FR: Merci de renseigner l'email de l’expéditeur

en: Please enter sender name
fr_FR: Merci de renseigner le nom de l’expéditeur

en: Please enter start time
fr_FR: Entrer l'heure de début

en: Please enter test ClientId
fr_FR: Merci de renseigner votre login test Paypal

en: Please enter test Secret
fr_FR: Merci de renseigner votre mot de passe test Paypal

en: Please enter test publishable key
fr_FR: Merci de renseigner une clé test Stripe

en: Please enter test secret key
fr_FR: Merci de renseigner votre mot de passe test Stripe

en: Please refine your search criteria
fr_FR: Veuillez affiner votre recherche

en: Please select
fr_FR: Sélectionnez

en: Please select action
fr_FR: Veuillez sélectionner une action

en: Please select at least one customer
fr_FR: Merci de sélectionner au moins un client

en: Please select category
fr_FR: Merci de sélectionner une catégorie

en: Please select date
fr_FR: Merci de sélectionner une date

en: Please select duration
fr_FR: Merci de sélectionner une durée

en: Please select email template
fr_FR: Merci de sélectionner un modèle d'email

en: Please select employee
fr_FR: Merci de sélectionner un employé

en: Please select location
fr_FR: Merci de sélectionner un emplacement

en: Please select select at least one employee
fr_FR: Veuillez saisir au moins un(e) employé(e)

en: Please select service
fr_FR: Merci de sélectionner un service

en: Please select time
fr_FR: Merci de sélectionner une heure

en: Please upload the file
fr_FR: Merci de télécharger le fichier

en: Plugin Activation Error
fr_FR: Erreur d'activation du plugin

en: Plugin has been activated
fr_FR: Le plugin a été activé

en: Plugin has been deactivated
fr_FR: Le plugin a été désactivé

en: Prepared
fr_FR: Préparé

en: Preselect Booking Parameters
fr_FR: Présélectionner les paramètres de réservation

en: Preselect Current Date
fr_FR: Présélectionner la date actuelle

en: Preset Colors
fr_FR: Prédéfinie

en: Price
fr_FR: Prix

en: Price Ascending
fr_FR: Par prix ascendant

en: Price Descending
fr_FR: Par prix descendant

en: Price Number Of Decimals
fr_FR: Nombre de décimales du prix

en: Price Separator
fr_FR: Séparateur de prix

en: Price Symbol Position
fr_FR: Position du symbole de prix

en: Price must be non-negative number
fr_FR: Le prix ne peut être négatif

en: Price:
fr_FR: Prix:

en: Pricing
fr_FR: Tarif

en: Primary Color
fr_FR: Couleur Primaire

en: Primary Gradient
fr_FR: Dégradé primaire

en: Profile deleted
fr_FR: Profil supprimé

en: Provider has appointments for
fr_FR: L'employé a des rendez-vous pour

en: Provider has appointments for this service
fr_FR: L'employé a des rendez-vous pour ce service

en: Purchase code
fr_FR: Code d'achat

en: Queued
fr_FR: Mis en file d'attente

en: Radio Buttons
fr_FR: Radio boutons

en: Re-type New Password:
fr_FR: Confirmer le nouveau mot de passe:

en: Recharge
fr_FR: Créditer

en: Recharge Balance
fr_FR: Créditer mon compte

en: Recharge Custom Amount
fr_FR: Créditer un montant spécifique

en: Recipient Email
fr_FR: Email du destinataire

en: Recipient Phone
fr_FR: Téléphone du destinataire

en: Recommend the closest date after
fr_FR: Recommander la date la plus proche après

en: Recommend the closest date before
fr_FR: Recommander la date la plus proche avant

en: Recommend the closest date before or after
fr_FR: Recommander la date la plus proche avant ou après

en: Recurring
fr_FR: Récurrent:

en: Recurring Appointments
fr_FR: Rendez-vous récurrents

en: Recurring Appointments:
fr_FR: Rendez-vous récurrents:

en: Recurring appointments details
fr_FR: Détails des rendez-vous récurrents

en: Recurring notification
fr_FR: Notification récurrente

en: Recurring placeholders
fr_FR: Champs prédéfinis pour les rendez-vous récurrents

en: Recurring:
fr_FR: Récurrent:

en: Redirect URI
fr_FR: URI de redirection

en: Redirect URL After Booking
fr_FR: Redirige vers l'URL après la réservation

en: Reflect On
fr_FR: Penser à

en: Reflects on
fr_FR: Penser à

en: Refresh
fr_FR: Rafraîchir

en: Rejected
fr_FR: Invalidé

en: Remove Attendee
fr_FR: Retirer le participant

en: Remove Google Calendar Busy Slots
fr_FR: Supprimer les créneaux déjà occupés

en: Remove Selected
fr_FR: Effacer la sélection

en: Repeat Event
fr_FR: Répéter l'événement

en: Repeat Every Year
fr_FR: Récurrent annuel

en: Repeat Yearly
fr_FR: Récurrent annuel

en: Repeat this appointment
fr_FR: Répétez ce rendez-vous

en: Repeat:
fr_FR: Répéter:

en: Require password for login
fr_FR: Mot de passe requis pour la connexion

en: Required
fr_FR: Requis

en: Requires Scheduling Setup
fr_FR: Nécessite un réglage du planning

en: Reschedule
fr_FR: Replanifier

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Reset Password
fr_FR: Réinitialiser le mot de passe

en: Rest App Client ID
fr_FR: ID Client Rest App

en: Rest App Secret
fr_FR: Mot de passe API Rest

en: Returning
fr_FR: Existant

en: Revenue
fr_FR: Recette

en: Roles Settings
fr_FR: Réglages de rôles

en: SMS History
fr_FR: Historique de SMS

en: SMS Notifications
fr_FR: Notifications SMS

en: SMS Placeholders
fr_FR: Champs prédéfinis SMS

en: SMS has been sent
fr_FR: Le SMS a été envoyé

en: SMS has not been sent
fr_FR: Le SMS n'a pas été envoyé

en: SMTP Host
fr_FR: Hôte SMTP

en: SMTP Password
fr_FR: Mot de passe SMTP

en: SMTP Port
fr_FR: Port SMTP

en: SMTP Username
fr_FR: Nom d'utilisateur SMTP

en: SSL (HTTPS) is not enabled. You will not be able to process live Stripe transactions until SSL is enabled.
fr_FR: SSL (HTTPS) n'est pas activé. Les transactions Stripe ne seront pas possibles tant que SSL ne sera pas activé.

en: Sandbox Mode
fr_FR: Mode Sandbox

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Save Special Day
fr_FR: Ajouter

en: Schedule
fr_FR: Planning

en: Scheduled After Appointment
fr_FR: Planifié après le rendez-vous

en: Scheduled For
fr_FR: Prévu le

en: Scheduled For Before Appointment
fr_FR: Planifié avant le rendez-vous

en: Search
fr_FR: Chercher

en: Search Coupons
fr_FR: Rechercher des coupons

en: Search Customers...
fr_FR: Rechercher des clients

en: Search Employees...
fr_FR: Rechercher des employés

en: Search Events...
fr_FR: Rechercher des événements ...

en: Search Filters
fr_FR: Rechercher des filtres

en: Search Locations...
fr_FR: Rechercher des emplacements

en: Search Results
fr_FR: Rechercher des résultats

en: Search for Customers, Employees, Services...
fr_FR: Rechercher des clients, employés, services...

en: Search...
fr_FR: Rechercher

en: Second
fr_FR: Seconde

en: Security
fr_FR: Sécurité

en: Segments:
fr_FR: Sections:

en: Select
fr_FR: Choisir

en: Select Address
fr_FR: Choisir un lieu

en: Select All Events
fr_FR: Sélectionner tous les événements

en: Select All Service
fr_FR: Sélectionner tous les services

en: Select Calendar
fr_FR: Sélectionner le calendrier

en: Select Catalog View
fr_FR: Sélectionner le vue catalogue

en: Select Category
fr_FR: Sélectionner une catégorie

en: Select Customer(s)
fr_FR: Sélectionner un/des client(s)

en: Select Date of Birth
fr_FR: Sélectionner une date de naissance

en: Select Delimiter
fr_FR: Sélectionner un délimiteur

en: Select Employee
fr_FR: Sélectionner un employé

en: Select Event
fr_FR: Sélectionnez un événement

en: Select Location
fr_FR: Sélectionner un emplacement

en: Select Service
fr_FR: Choisir le service

en: Select Service Category
fr_FR: Sélectionner une catégorie de service

en: Select Tag
fr_FR: Sélectionner un mot clé

en: Select Time
fr_FR: Choisir l'heure

en: Select View
fr_FR: Sélectionner la vue

en: Select WooCommerce product
fr_FR: Sélectionnez un produit WooCommerce

en: Select Zoom User
fr_FR: Sélectionnez un utilisateur Zoom

en: Select at least one service or event
fr_FR: Sélectionner au moins un service ou un évènement

en: Select customer and service
fr_FR: Sélectionnez client et service

en: Select customer, employee and service
fr_FR: Sélectionner un client, un employé et un service

en: Select date and time
fr_FR: Sélectionnez la date et l'heure

en: Select only specific services for this period.<br/>If no services are selected, then all assigned services for this employee<br/>will be available for booking in this period.
fr_FR: Sélectionnez uniquement des services spécifiques pour cette période. <br/> Si aucun service n'est sélectionné, tous les services attribués à cet employé <br/> seront disponibles pour cette période.

en: Select or Create New
fr_FR: Sélectionner ou Créer un nouveau

en: Select specific location for each period.
fr_FR: Sélectionnez un emplacement spécifique pour chaque période.

en: Select specific location for this period.
fr_FR: Sélectionnez un emplacement spécifique pour cette période.

en: Select specific services for each period.
fr_FR: Choisir un service spécifique pour chaque période.

en: Select the Appointment Time
fr_FR: Sélectionner l'heure du rendez-vous

en: Select the Extras you'd like
fr_FR: Sélectionner les options supplémentaires que vous souhaitez

en: Select the events for which the coupon can be used.
fr_FR: Sélectionnez les événements pour lesquels le coupon peut être utilisé.

en: Select the services for which the coupon can be used.
fr_FR: Sélectionner les services pour lesquels le coupon peut être appliqué

en: Selectbox
fr_FR: Liste de sélection

en: Selected Customers
fr_FR: Clients sélectionnés

en: Semicolon (;)
fr_FR: Demi-colonne (;)

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Send Access Link
fr_FR: Envoi du lien d'accès

en: Send Event Invitation Email
fr_FR: Envoyer un email d'invitation à un événement

en: Send Recovery Email
fr_FR: Envoyer un email de récupération

en: Send Test Email
fr_FR: Envoyer un email de test

en: Send Test SMS
fr_FR: Envoyez un SMS de test

en: Send all notifications to additional addresses
fr_FR: Envoyer toutes les notifications à l'adresse complémentaire

en: Sender Email
fr_FR: Email de l’expéditeur

en: Sender ID supports up to 11 characters
fr_FR: Le nom d'expéditeur supporte jusqu'à 11 caractères

en: Sender Name
fr_FR: Nom de l'expéditeur

en: Sent
fr_FR: Envoyé

en: Service Category
fr_FR: Catégorie du service

en: Service Details
fr_FR: Détails du service

en: Service Price
fr_FR: Prix du service

en: Service description
fr_FR: description du service

en: Service duration
fr_FR: Durée du service

en: Service has been deleted
fr_FR: Le service a été supprimé

en: Service has been saved
fr_FR: Le service a été enregistré

en: Service is hidden
fr_FR: Le service est masqué

en: Service is visible
fr_FR: Le service est visible

en: Service name
fr_FR: Nom du service

en: Service or Event description
fr_FR: Description du service ou de l'événement

en: Service or Event name
fr_FR: Nom du service ou de l'événement

en: Service price
fr_FR: Prix du service

en: Services positions has been saved
fr_FR: Ordre des services enregistré

en: Set Break Time
fr_FR: Définir un temps de pause

en: Set Password
fr_FR: Définir le mot de passe

en: Set Work Time
fr_FR: Définir un temps de travail

en: Set a phone number as a mandatory field
fr_FR: Définir le téléphone comme champ obligatoire

en: Set email as a mandatory field
fr_FR: Définir l'email comme champ obligatoire

en: Set how an alternate date should be suggested to the customer<br>if the desired date has no available time-slots for booking.
fr_FR: Définissez la manière dont une autre date doit être suggérée au client <br> dans le cas où la date souhaitée ne comporte pas de plages horaires disponibles.

en: Set how far customers can book.
fr_FR: Définissez jusqu'où les clients peuvent réserver

en: Set how you want payments to be processed.<br>If you choose to request payment only for the first appointment customers will be able to pay the rest on-site.
fr_FR: Définissez la façon dont vous souhaitez que les paiements soient traités.

en: Set recurring appointment
fr_FR: Définir un rendez-vous récurrent

en: Set the time before the appointment when customers<br/>will not be able to book the appointment.
fr_FR: Définir un laps de temps avant un créneau pour empêcher une<br/> réservation de dernière minute.

en: Set the time before the appointment when customers<br/>will not be able to cancel/reschedule the appointment.
fr_FR: Définir un laps de temps avant un rendez-vous pour empêcher une<br/> annulation/un report de dernière minute.

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Settings has been saved
fr_FR: Les réglages ont été sauvegardés

en: Show
fr_FR: Montrer

en: Show "Bringing anyone with you" option
fr_FR: Afficher l'option "Réserver à plusieurs?"

en: Show Add To Calendar option to customers
fr_FR: Afficher l'option "Ajouter au calendrier"

en: Show all categories
fr_FR: Afficher toutes les catégories

en: Show all employees
fr_FR: Afficher tous les employés

en: Show all events
fr_FR: Afficher tous les événements

en: Show all locations
fr_FR: Afficher tous les lieux

en: Show all services
fr_FR: Afficher tous les services

en: Show all tags
fr_FR: Afficher tous les mots clés

en: Show booking slots in client time zone
fr_FR: Afficher les créneaux dans le fuseau horaire

en: Show catalog of all categories
fr_FR: Afficher le catalogue de toutes les catégories

en: Show event
fr_FR: Afficher l'évènement

en: Show event on site
fr_FR: Afficher l'événement sur le site

en: Show from date
fr_FR: Afficher à partir du

en: Show recurring events
fr_FR: Afficher les événements récurrents

en: Show service on site
fr_FR: Service disponible sur le front-end

en: Show specific category
fr_FR: Afficher une catégorie spécifique

en: Show specific service
fr_FR: Afficher un service spécifique

en: Show tag
fr_FR: Afficher les mots clés

en: Showing
fr_FR: Visible

en: Shows the average number of bookings per day<br/>for the selected date range.
fr_FR: Indique le nombre moyen de réservations par jour <br/> pour la période sélectionnée

en: Shows the number of pending appointments<br/>in the selected date range.
fr_FR: Affiche le nombre de rendez-vous en attente <br/> dans la plage de dates sélectionnée.

en: Shows the number of views for the employee/service/location<br/>vs. the number of times they were booked during<br/>the selected date range.
fr_FR: Statistiques des rendez-vous en fonction des employés, des services et des emplacements <br/> pour la période sélectionnée

en: Shows the total income for paid appointments<br/>in the chosen date range.
fr_FR: Affiche le revenu total des rendez-vous réglés<br/> dans la plage de dates sélectionnée.

en: Sign In
fr_FR: S'identifier

en: Sign Up
fr_FR: S’inscrire

en: Some of the desired slots are busy. We offered you the nearest time slots instead.
fr_FR: Les créneaux souhaités sont occupés. Nous vous avons proposé les plages horaires les plus proches.

en: Some services/events have all payment methods disabled. This means that default payment method will be used for those services/events.
fr_FR: Certains services / événements ont tous les modes de paiement désactivés. Le mode de paiement par défaut sera utilisé pour ces services / événements.

en: Sorry, there was an error processing your payment. Please try again later.
fr_FR: Désolé, il y a eu une erreur durant le traitement de votre paiement. Veuillez réessayer plus tard.

en: Sorry, there was an error while adding booking to WooCommerce cart.
fr_FR: Désolé, une erreur s'est produite lors de l'ajout d'une réservation dans le panier WooCommerce.

en: Sort
fr_FR: Trier

en: Sort Services:
fr_FR: Tri des services:

en: Space-Comma
fr_FR: Espace-Virgule

en: Space-Dot
fr_FR: Espace-Point

en: Special Days
fr_FR: Jours spécifiques

en: Special characters are not allowed
fr_FR: Les caractères spéciaux ne sont pas autorisés

en: Specific Date
fr_FR: Date spécifique

en: Spots:
fr_FR: Place(s):

en: Start Time
fr_FR: Heure de début

en: Start Zoom Meeting
fr_FR: Démarrer la réunion Zoom

en: Start by clicking the Add Category button
fr_FR: Commencer en cliquant le bouton Ajouter une catégorie

en: Start by clicking the Add Custom Field button
fr_FR: Commencez en cliquant sur le bouton "Ajouter un champ personnalisé"

en: Start by clicking the Add Customer button
fr_FR: Commencer en cliquant le bouton Ajouter un client

en: Start by clicking the Add Employee button
fr_FR: Commencer en cliquant le bouton Ajouter un employé

en: Start by clicking the Add Location button
fr_FR: Commencer en cliquant le bouton Ajouter un emplacement

en: Start by clicking the Add Service button
fr_FR: Commencer en cliquant le bouton Ajouter un service

en: Start by clicking the New Appointment button
fr_FR: Commencer en cliquant le bouton Nouveau rendez-vous

en: Start by clicking the New Event button
fr_FR: Commencez par cliquer sur le bouton Nouvel événement

en: Start date & time of the event
fr_FR: Date et heure de début de l'événement

en: Start date of the event
fr_FR: Date de début de l'événement

en: Start time of the appointment
fr_FR: Heure de début du rendez-vous

en: Start time of the event
fr_FR: Heure de début de l'événement

en: Status
fr_FR: Statut

en: Status:
fr_FR: Statut

en: Step-By-Step Booking Wizard gives your customers the option to choose everything about the booking in a few steps
fr_FR: L'assistant de réservation pas à pas offre à vos clients la possibilité de choisir en quelques étapes les éléments de leur réservation

en: Stripe Service
fr_FR: Service Stripe

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Subtotal
fr_FR: Sous-total

en: Subtotal:
fr_FR: Sous-total:

en: Success
fr_FR: Succès

en: Successful Cancellation Redirect URL
fr_FR: URL d'annulation réussie

en: Suggest customers to add an appointment to their calendar<br/>when booking is finalized.
fr_FR: Proposer aux clients d'ajouter un rendez-vous à leur calendrier personnel<br/>
    lorsque la réservation est finalisée.

en: Sum of payments
fr_FR: Somme des règlements

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Table View
fr_FR: Vue du tableau

en: Tags
fr_FR: Mots clés

en: Template for Event Title
fr_FR: Template pour le titre de l’événement

en: Test Mode
fr_FR: Mode de test

en: Test Publishable Key
fr_FR: Clé publique de test

en: Test Secret Key
fr_FR: Clé secrète  de test

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text Area
fr_FR: Zone de texte

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte 1

en: Text Color on Background
fr_FR: Couleur du texte 2

en: Text Content
fr_FR: Information

en: Text:
fr_FR: Texte:

en: Thank you! Your booking is completed and now is pending confirmation.
fr_FR: Merci, votre réservation est terminée ! Une confirmation vous sera adressé ultérieurement.

en: Thank you! Your booking is completed.
fr_FR: Merci, votre réservation est terminée !

en: The Time Slot Step you define here will be applied<br/>for all time slots in the plugin.
fr_FR: L'intervalle de temps que vous définissez ici sera <br/>appliquée à toutes les plages horaires de l'applicatif.

en: The coupon you entered is not valid
fr_FR: Le coupon renseigné n'est pas valide

en: The price will multiply by the number of people
fr_FR: Le prix sera établi par rapport au nombre de personnes

en: The purchase code is invalid or it has expired
fr_FR: Ce code d'achat est invalide ou a expiré

en: There are no SMS messages...
fr_FR: Il n'y a pas de SMS ...

en: There are no appointments for today
fr_FR: Il n'y a pas de rendez-vous aujourd'hui

en: There are no attendees yet...
fr_FR: Il n'y a pas encore de participants ...

en: There are no results...
fr_FR: Il n'y a aucun résultat...

en: There are no selected customers
fr_FR: Il n'y a aucun client sélectionné

en: There is already an appointment for this employee in selected time period
fr_FR: Il y a déjà un rendez-vous pour cet employé pour la période sélectionnée

en: Third
fr_FR: Troisième

en: This coupon is not valid anymore
fr_FR: Ce coupon n'est plus valide

en: This email address is already being used
fr_FR: Cette adresse email est déjà utilisée

en: This field is required
fr_FR: Ce champ est requis

en: This file is forbidden for upload
fr_FR: Ce fichier est interdit au téléchargement

en: This is not the right address?
fr_FR: Ce n'est pas la bonne adresse?

en: This is recurring event
fr_FR: C'est un événement récurrent

en: This is the path in your application that users are redirected to after<br/>they have authenticated with Google. Add this URI in your Google<br/>project credentials under "Authorized redirect URIs".
fr_FR: Il s'agit de l'URI vers laquelle les utilisateurs seront redirigés après s'être authentifiés auprès de Google. Ajoutez cette URI dans les informations d'identification de votre compte <br/> Google sous "URIs de redirection autorisées".

en: This payment cannot be completed
fr_FR: Ce paiement ne peut pas aboutir

en: This payment cannot be completed and your account has not been charged
fr_FR: Le paiement n'a pas abouti, transaction annulée.

en: This service does not have any extras
fr_FR: Ce service n'a pas d'options supplémentaires

en: This will change the time of the appointment. Continue?
fr_FR: Cela va modifier l'heure du rendez-vous. Continuer?

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Time
fr_FR: Heure

en: Time Range:
fr_FR: Intervalle de temps:

en: Time after the appointment (rest, clean up, etc.),<br/>when another booking for same service and<br/>employee cannot be made.
fr_FR: Délai nécessaire après le rendez-vous (repos, nettoyage, etc.), <br/> empêchant une autre réservation pour le même service avec le même employé.

en: Time needed to prepare for the appointment, when<br/>another booking for same service and employee<br/>cannot be made.
fr_FR: Délai nécessaire pour préparer le rendez-vous<br/> empêchant une autre réservation pour le même service avec le même employé.

en: Time slot is unavailable
fr_FR: La plage horaire n'est pas disponible

en: Time(s):
fr_FR: Heure(s):

en: Time:
fr_FR: Heure:

en: Timeline
fr_FR: Chronologie

en: Times Used
fr_FR: Horaires utilisés

en: Title of the event that will be displayed in the Google Calendar.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
fr_FR: Titre de l'événement à afficher dans l'agenda Google. <br/> Vous trouverez les champs prédéfinis sur la page des Notifications.

en: Title of the meeting that will be displayed in the Zoom.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
fr_FR: Titre de la réunion qui sera affiché dans Zoom. <br/> Vous trouverez les champs prédéfinis sur la page des Notifications.

en: To
fr_FR: à

en: To Customer
fr_FR: Aux clients

en: To Employee
fr_FR: Aux employés

en: To be able to send test SMS please recharge your balance.
fr_FR: Pour pouvoir envoyer un SMS de test, veuillez créditer votre compte.

en: To be able to send test email please configure "Sender Email" in Notification Settings.
fr_FR: Pour envoyer un e-mail de test, configurez l'email de l'expéditeur dans les paramètres de notification

en: To reschedule your appointment, select an available date time from the calendar, then click Confirm.
fr_FR: Pour reprogrammer votre rendez-vous, sélectionnez une date et une heure disponibles dans le calendrier, puis cliquez sur Confirmer.

en: To send this notification please add the following line in your cron
fr_FR: Pour envoyer cette notification, veuillez ajouter la ligne suivante dans votre tâche Cron

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Today's appointments
fr_FR: Rendez-vous du jour

en: Token has been expired
fr_FR: La session a expiré

en: Tomorrow
fr_FR: Demain

en: Total Appointments
fr_FR: Total Rendez-vous

en: Total Cost:
fr_FR: Coût Total:

en: Total Number of Persons:
fr_FR: Nombre total de personnes

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: URL on which will user be redirected if appointment can't be canceled<br/>because of 'Minimum time required before canceling' value
fr_FR: URL où le client sera redirigé s'il ne peut pas annuler une réservation (dans le cas d'une annulation trop proche de son rendez-vous)

en: Unable to add category
fr_FR: Impossible de créer une catégorie

en: Unable to connect to Google Calendar
fr_FR: Impossible de se connecter à l'agenda Google

en: Unable to deactivate plugin. Please try again later.
fr_FR: Impossible de désactiver le plugin. Veuillez réessayer plus tard.

en: Unable to delete category
fr_FR: Impossible de supprimer la catégorie

en: Unable to delete extra
fr_FR: Impossible de supprimer l'option supplémentaire

en: Unable to retrieve payments results
fr_FR: Impossible de récupérer le statut des paiements

en: Unable to retrieve pricing
fr_FR: Impossible de récupérer les tarifs

en: Unable to save categories positions
fr_FR: Impossible de sauvegarder la position des catégories

en: Unable to save category
fr_FR: Impossible de sauvegarder la catégorie

en: Unable to save custom fields positions
fr_FR: Impossible d'enregistrer la position des champs personnalisés

en: Unable to save services positions
fr_FR: Impossible de sauvegarder l'ordre des services

en: Undelivered
fr_FR: Non remis

en: Unfortunately a server error occurred and your email was not sent.
fr_FR: Malheureusement, une erreur de serveur s'est produite et votre email n'a pas été envoyé.

en: Unlimited
fr_FR: Illimité

en: Unsuccessful Cancellation Redirect URL
fr_FR: URL d'annulation infructueuse

en: Until when?
fr_FR: Jusqu'à quand?

en: Until:
fr_FR: Jusqu'à ce que:

en: Upcoming appointments
fr_FR: Rendez-vous à venir

en: Update following
fr_FR: Mise à jour suivante

en: Update for all
fr_FR: Tout mettre à jour

en: Usage Limit
fr_FR: Limite d'usage

en: Use service duration for booking a time slot
fr_FR: Créneau horaire défini par le service

en: Use these settings to change labels on frontend pages
fr_FR: Utilisez cette section pour modifier les termes sur les pages du front-office

en: Use these settings to define plugin general settings and default settings for your services and appointments
fr_FR: Utilisez cette section pour définir les paramètres généraux du plug-in et les paramètres par défaut pour vos services et rendez-vous.

en: Use these settings to define settings that will be applied for the specific Amelia roles
fr_FR: Utilisez cette section pour définir les rôles appliqués aux employés et aux clients.

en: Use these settings to manage frontend bookings
fr_FR: Utilisez ces paramètres pour gérer les réservations en front

en: Use these settings to register URLs to which booking information will be sent when booking action occurs.
fr_FR: Utilisez cette section pour enregistrer les URLs auxquelles les informations de réservation seront envoyées.

en: Use these settings to set company working hours and days off which will be applied for every employee
fr_FR: Utilisez cette section pour définir les horaires de travail et les jours de fermeture de l'entreprise qui seront appliqués à chaque employé

en: Use these settings to set price format, payment method and coupons that will be used in all bookings
fr_FR: Utilisez cette section pour définir le format de prix, le mode de paiement et les coupons qui seront utilisés dans toutes les réservations

en: Use these settings to set up picture, name, address, phone and website of your company
fr_FR: Utilisez cette section pour configurer l'image, le nom, l'adresse, le téléphone et le site Web de votre entreprise

en: Use these settings to set your mail settings which will be used to notify your customers and employees
fr_FR: Utilisez cette section pour définir vos paramètres de messagerie qui seront utilisés pour notifier vos clients et vos employés

en: Use this setting to activate the plugin code so you can have access to auto updates of Amelia
fr_FR: Utilisez cette section pour activer le plugin et accéder aux mises à jour automatiques.

en: Used
fr_FR: Utilisé

en: Used Coupon
fr_FR: Coupon utilisé

en: Used coupon
fr_FR: Coupon utilisé

en: User Profile
fr_FR: Profil utilisateur

en: User:
fr_FR: Utilisateur:

en: View
fr_FR: Voir

en: View Activation Settings
fr_FR: Voir les réglages

en: View Appointments Settings
fr_FR: Voir les réglages

en: View Company Settings
fr_FR: Voir les réglages

en: View General Settings
fr_FR: Voir les réglages

en: View Google Calendar Settings
fr_FR: Voir les réglages

en: View Integrations Settings
fr_FR: Voir les réglages

en: View Labels Settings
fr_FR: Voir les réglages

en: View Message
fr_FR: Voir le message

en: View More
fr_FR: Voir plus

en: View Notifications Settings
fr_FR: Voir les réglages

en: View Payment Details
fr_FR: Voie les détails du paiement

en: View Payments Settings
fr_FR: Voir les réglages

en: View Profile
fr_FR: Voir le profil

en: View Roles Settings
fr_FR: Voir les réglages

en: View Web Hooks Settings
fr_FR: Voir les réglages

en: View Working Hours & Days Off Settings
fr_FR: Voir les réglages

en: View pricing for:
fr_FR: Voir le prix pour:

en: Views
fr_FR: Rendez-vous passés

en: WP Mail
fr_FR: WP email

en: WP Role
fr_FR: Rôle WP

en: Waiting for payment
fr_FR: En attente de paiement

en: Web Hooks Settings
fr_FR: Réglages des Web Hooks

en: Website
fr_FR: Site web

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Week
fr_FR: Semaine

en: Weekly
fr_FR: Une fois par semaine

en: Weeks
fr_FR: Semaines

en: WordPress User
fr_FR: Utilisateur WordPress

en: Work Hours
fr_FR: Horaires de travail

en: Working Hours & Days Off
fr_FR: Horaires de travail et jours off

en: Working Hours & Days Off Settings
fr_FR: Horaires de travail et jours off

en: Yearly
fr_FR: Une fois par an

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You can edit or delete each appointment
fr_FR: Vous pouvez modifier ou supprimer chaque rendez-vous

en: You can use this coupon for next booking:
fr_FR: Vous pouvez utiliser ce coupon pour la prochaine réservation:

en: You can use this option to export appointments in CSV file<br/>for the selected date range.
fr_FR: Vous pouvez utiliser cette option pour exporter les rendez-vous dans le fichier CSV <br/> pour la plage de dates sélectionnée

en: You can use this option to export attendees in CSV file<br/>for the selected event.
fr_FR: Vous pouvez utiliser cette option pour exporter les participants au format CSV <br/> pour l'événement sélectionné.

en: You can use this option to export coupons in CSV file.
fr_FR: Vous pouvez utiliser cette option pour exporter des coupons dans un fichier CSV.

en: You can use this option to export customers in CSV file.
fr_FR: Vous pouvez utiliser cette option pour exporter des clients dans un fichier CSV.

en: You can use this option to export payments in CSV file<br/>for the selected date range.
fr_FR: Vous pouvez utiliser cette option pour exporter les paiements dans le fichier CSV <br/> pour la plage de dates sélectionnée

en: You don't have any appointments here yet...
fr_FR: Vous n'avez pas encore de rendez-vous ici ...

en: You don't have any categories here yet...
fr_FR: Vous n'avez pas encore de catégories ici ...

en: You don't have any coupons here yet
fr_FR: Vous n'avez pas encore de coupons ici

en: You don't have any custom fields here yet...
fr_FR: Vous n'avez pas encore de champs personnalisés ici ...

en: You don't have any customers here yet...
fr_FR: Vous n'avez pas encore de clients ici

en: You don't have any employees here yet...
fr_FR: Vous n'avez pas encore de clients ici

en: You don't have any events here yet...
fr_FR: Vous n'avez pas encore d'événements ici ...

en: You don't have any locations here yet...
fr_FR: Vous n'avez pas encore d'emplacements ici ...

en: You don't have any payments here yet
fr_FR: Vous n'avez encore aucun paiement ici

en: You don't have any services here yet...
fr_FR: Vous n'avez pas encore de services ici ...

en: You don't have any upcoming appointments yet
fr_FR: Vous n'avez pas encore de rendez-vous à venir

en: You have
fr_FR: Vous avez

en: You have already booked this appointment
fr_FR: Vous avez déjà réservé ce rendez-vous

en: You have disabled all available payment methods. This means that default payment method from general settings will be used.
fr_FR: Vous avez désactivé tous les modes de paiement disponibles. Le mode de paiement par défaut des paramètres généraux sera utilisé.

en: You have entered an incorrect email
fr_FR: Vous avez entré un email incorrect

en: You have entered an incorrect password
fr_FR: Vous avez entré un mot de passe incorrect

en: You have reached maximum number of registered domains
fr_FR: Vous avez atteint le nombre maximum de domaines enregistrés

en: You will change a setting which is also set for each employee separately. Do you want to update it for all employees?
fr_FR: Vous allez modifier un paramètre qui est également défini pour chaque employé. Voulez-vous le mettre à jour pour tous les employés?

en: You will change working hours setting which is also set for each employee separately. Do you want to update it for all employees?
fr_FR: Vous aller modifier les horaires de travail qui sont également définis pour chaque employé. Voulez-vous le mettre à jour pour tous les employés?

en: Your Coupon is active
fr_FR: Votre coupon est actif

en: Your Coupon is hidden
fr_FR: Votre coupon est caché

en: Your ID must include at least one letter
fr_FR: Votre identifiant doit comporter au moins une lettre

en: Your Location is hidden
fr_FR: Votre emplacement est caché

en: Your Location is visible
fr_FR: Votre emplacement est visible

en: Your balance has been recharged
fr_FR: Votre solde a été crédité

en: Your card number is incomplete
fr_FR: Votre numéro de carte est incomplet

en: Your card number is invalid
fr_FR: Votre numéro de carte n'est pas valide

en: Your card's expiration date is incomplete
fr_FR: Votre date d'expiration de carte est incomplète

en: Your card's expiration year is in the past
fr_FR: L’année d'expiration de votre carte n'est pas valable

en: Your card's security code is incomplete
fr_FR: Le code sécurité de votre carte est incomplet

en: Your password has been reset successfully
fr_FR: Votre mot de passe a été réinitialisé avec succès

en: Your postal code is incomplete
fr_FR: Votre code postal est incomplet

en: Zoom Join Link (Participants)
fr_FR: Lien pour rejoindre Zoom (Participants)

en: Zoom Join Meeting (Participants) Link
fr_FR: Lien pour rejoindre la réunion Zoom (Participants)

en: Zoom Settings
fr_FR: Réglages Zoom

en: Zoom Start Link (Host)
fr_FR: Lien pour démarrer Zoom (Hébergeur)

en: Zoom Start Meeting (Hosts) Link
fr_FR: Lien pour démarrer la réunion Zoom (Hébergeur)

en: Zoom User
fr_FR: Utilisateur Zoom

en: and
fr_FR: et

en: at
fr_FR: à

en: customers
fr_FR: clients

en: employee
fr_FR: employé

en: employees
fr_FR: employés

en: for today
fr_FR: pour aujourd'hui

en: from
fr_FR: de

en: locations
fr_FR: emplacements

en: min
fr_FR: minutes

en: of
fr_FR: de

en: on
fr_FR: sur

en: out of
fr_FR: hors de

en: payments
fr_FR: paiements

en: persons
fr_FR: personnes

en: results
fr_FR: resultats

en: settings
fr_FR: réglages

en: to
fr_FR: à

en: until
fr_FR: jusqu'à
